Saffron Walden

Our Lady of Compassion

Parish Calendar


Services are in the church and meetings / classes are in the parish hall unless otherwise stated.

September 2019
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
1
22nd Sunday in Ordinary Time
23

18:30 Inter Faith Group

4

14:00-16:00 Wednesday Group

567
8
23rd Sunday in Ordinary Time
9

20:00 SVP

10

20:00 Bible Study Group

11

14:00-16:00 Wednesday Group

121314
Exaltation of the Holy Cross
15
24th Sunday in Ordinary Time
161718

14:00-16:00 Wednesday Group

192021
22
25th Sunday in Ordinary Time
23

20:00 SVP

2425

14:00-16:00 Wednesday Group

262728

10:00-15:00 Parish Retreat (St Marks)

29
26th Sunday in Ordinary Time

Harvest Brunch

30     

October 2019
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
  1

18:30 Inter Faith Group

2

14:00-16:00 Wednesday Group

20:00 First Communion Parents' Meeting

3

20:00 PPC AGM

45
6
27th Sunday in Ordinary Time
78

20:00 Bible Study Group

9

14:00-16:00 Wednesday Group

101112
13
28th Sunday in Ordinary Time

10:30 First Communion Mass of Inscription

11:30-13:00 Confirmation Class

14

17:30-19:00 First Communion Class

1516

14:00-16:00 Wednesday Group

171819
20
29th Sunday in Ordinary Time
21

17:30-19:00 First Communion Class

2223

14:00-16:00 Wednesday Group

242526
27
30th Sunday in Ordinary Time
282930

14:00-16:00 Wednesday Group

31  

November 2019
<
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
     1
All Souls
2
All Saints
3
31st Sunday in Ordinary Time
4

17:30-19:00 First Communion Class

5

18:30 Inter Faith Group

6

14:00-16:00 Wednesday Group

78

Fr David's Supper

9
The Dedication of the Lateran Basilica
10
32nd Sunday in Ordinary Time
1112

20:00 Bible Study Group

13

14:00-16:00 Wednesday Group

141516
17
33rd Sunday in Ordinary Time

11:30-13:00 Confirmation Class

18

17:30-19:00 First Communion Class

1920

14:00-16:00 Wednesday Group

212223
24
Our Lord Jesus Christ, Universal King

10:30 Confirmation Mass of Enrolment

25

17:30-19:00 First Communion Class

2627

14:00-16:00 Wednesday Group

282930

December 2019
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
1
1st Sunday of Advent
2

17:30-19:00 First Communion Class

3

18:30 Inter Faith Group

4

14:00-16:00 Wednesday Group

567
8
2nd Sunday of Advent
9
The Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary

17:30-19:00 First Communion Class

10

20:00 Bible Study Group

11

14:00-16:00 Wednesday Group

121314
15
3rd Sunday of Advent

11:30-13:00 Confirmation Class

16

17:30-19:00 First Communion Class

1718

14:00-16:00 Wednesday Group

192021
22
4th Sunday of Advent
232425
The Nativity of the Lord
262728
29
The Holy Family of Jesus, Mary and Joseph
3031    

January 2020
SunMonTueWedThuFriSat
   1
Mary, Mother of God
234
5
Epiphany
67

18:30 Inter Faith Group

8

14:00-16:00 Wednesday Group

91011
12
Baptism of the Lord
13

17:30-19:00 First Communion Class

14

20:00 Bible Study Group

15

14:00-16:00 Wednesday Group

161718
19
2nd Sunday in Ordinary Time
20

17:30-19:00 First Communion Class

2122

14:00-16:00 Wednesday Group

232425
26
3rd Sunday in Ordinary Time

11:30-13:00 Confirmation Class

27

17:30-19:00 First Communion Class

2829

14:00-16:00 Wednesday Group

3031 

February 2020
SunMonTueWedThuFriSat
      1
2
Presentation of the Lord
3

17:30-19:00 First Communion Class

4

18:30 Inter Faith Group

5

14:00-16:00 Wednesday Group

67

Confirmation Retreat (Walsingham House)

8

Confirmation Retreat (Walsingham House)

9
5th Sunday in Ordinary Time

Confirmation Retreat (Walsingham House)

10

17:30-19:00 First Communion Class

11

20:00 Bible Study Group

12

14:00-16:00 Wednesday Group

131415
16
6th Sunday in Ordinary Time
171819

14:00-16:00 Wednesday Group

202122
23
7th Sunday in Ordinary Time
24

17:30-19:00 First Communion Class

2526
Ash Wednesday

14:00-16:00 Wednesday Group

272829

March 2020
SunMonTueWedThuFriSat
1
1st Sunday of Lent

11:30-13:00 Confirmation Class

2

17:30-19:00 First Communion Class

3

18:30 Inter Faith Group

4

14:00-16:00 Wednesday Group

567
8
2nd Sunday of Lent
9

17:30-19:00 First Communion Class

10

20:00 Bible Study Group

11

14:00-16:00 Wednesday Group

20:00 First Communion Parents' Meeting

121314

10:30 First Confession

15
3rd Sunday of Lent
16

17:30-19:00 First Communion Class

1718

14:00-16:00 Wednesday Group

19
St Joseph
2021
22
4th Sunday of Lent

11:30-13:00 Confirmation Class

23

17:30-19:00 First Communion Class

2425
The Annunciation of the Lord

14:00-16:00 Wednesday Group

262728
29
5th Sunday of Lent
30

17:30-19:00 First Communion Class

31    

April 2020
SunMonTueWedThuFriSat
   1

14:00-16:00 Wednesday Group

234
5
Palm Sunday
67

18:30 Inter Faith Group

8

14:00-16:00 Wednesday Group

91011
12
Easter Sunday
1314

20:00 Bible Study Group

15

14:00-16:00 Wednesday Group

161718
192nd Sunday of Easter20

17:30-19:00 First Communion Class

2122

14:00-16:00 Wednesday Group

23
St George
2425
26
3rd Sunday of Easter

11:30-13:00 Confirmation Class

27

17:30-19:00 First Communion Class

2829

14:00-16:00 Wednesday Group

30  

May 2020
SunMonTueWedThuFriSat
     12
3
4th Sunday of Easter

Confirmation Rite of Acceptance (Brentwood)

4

17:30-19:00 First Communion Class

5

18:30 Inter Faith Group

6

14:00-16:00 Wednesday Group

789
10
5th Sunday of Easter
11

17:30-19:00 First Communion Class

12

20:00 Bible Study Group

13

14:00-16:00 Wednesday Group

141516
17
6th Sunday of Easter

11:30-13:00 Confirmation Class

18

17:30-19:00 First Communion Class

1920

14:00-16:00 Wednesday Group

21
Ascension of the Lord
2223
24
7th Sunday of Easter
252627

14:00-16:00 Wednesday Group

282930

10:30 Confirmation - Sacrament of Reconciliation

31
Pentecost

10:30 Sacrament of Confirmation

      

June 2020
SunMonTueWedThuFriSat
 1

17:30-19:00 First Communion Class

2

18:30 Inter Faith Group

3

14:00-16:00 Wednesday Group

456

20:00 First Communion Practice (St Mary's)

7
Most Holy Trinity
8

17:30-19:00 First Communion Class

9

20:00 Bible Study Group

10

14:00-16:00 Wednesday Group

111213

20:00 First Communion (St Mary's)

14
The Most Holy Body and Blood of Christ
151617

14:00-16:00 Wednesday Group

1819
Most Sacred Heart of Jesus
20
Immaculate Heart of the Blessed Virgin Mary
21
12th Sunday in Ordinary Time
222324
Nativity of St John the Baptist

14:00-16:00 Wednesday Group

252627
28
St Peter and St Paul
2930    

July 2020
SunMonTueWedThuFriSat
   1

14:00-16:00 Wednesday Group

234
5
14th Sunday in Ordinary Time
67

18:30 Inter Faith Group

8

14:00-16:00 Wednesday Group

91011
12
15th Sunday in Ordinary Time
1314

20:00 Bible Study Group

15

14:00-16:00 Wednesday Group

161718
19
16th Sunday in Ordinary Time
202122

14:00-16:00 Wednesday Group

232425
26
17th Sunday in Ordinary Time
272829

14:00-16:00 Wednesday Group

3031 

August 2020
SunMonTueWedThuFriSat
      1
2
18th Sunday in Ordinary Time
34

18:30 Inter Faith Group

5

14:00-16:00 Wednesday Group

6
Transfiguration of the Lord
78
9
19th Sunday in Ordinary Time
1011

20:00 Bible Study Group

12

14:00-16:00 Wednesday Group

131415
16
The Assumption of the Blessed Virgin Mary
171819

14:00-16:00 Wednesday Group

202122
23
21st Sunday in Ordinary Time
242526

14:00-16:00 Wednesday Group

272829
30
22nd Sunday in Ordinary Time
31     

September 2020
SunMonTueWedThuFriSat
  1

18:30 Inter Faith Group

2

14:00-16:00 Wednesday Group

345
6
23rd Sunday in Ordinary Time
78

20:00 Bible Study Group

9

14:00-16:00 Wednesday Group

101112
13
24th Sunday in Ordinary Time
14
Exaltation of the Holy Cross
1516

14:00-16:00 Wednesday Group

171819
20
25th Sunday in Ordinary Time
212223

14:00-16:00 Wednesday Group

242526
27
26th Sunday in Ordinary Time
282930

14:00-16:00 Wednesday Group

   

October 2020
SunMonTueWedThuFriSat
    123
4
27th Sunday in Ordinary Time
56

18:30 Inter Faith Group

7

14:00-16:00 Wednesday Group

8910
11
28th Sunday in Ordinary Time
1213

20:00 Bible Study Group

14

14:00-16:00 Wednesday Group

151617
18
29th Sunday in Ordinary Time
192021

14:00-16:00 Wednesday Group

222324
25
30th Sunday in Ordinary Time
262728

14:00-16:00 Wednesday Group

293031

November 2020
SunMonTueWedThuFriSat
1
All Saints
2
All Souls
3

18:30 Inter Faith Group

4

14:00-16:00 Wednesday Group

567
8
32nd Sunday in Ordinary Time
9
Dedication of the Lateran Basilica
10

20:00 Bible Study Group

11

14:00-16:00 Wednesday Group

121314
15
33rd Sunday in Ordinary Time
161718

14:00-16:00 Wednesday Group

192021
22
Our Lord Jesus Christ. King of the Universe
232425

14:00-16:00 Wednesday Group

262728
29
1st Sunday of Advent
30     

December 2020
SunMonTueWedThuFriSat
  1

18:30 Inter Faith Group

2

14:00-16:00 Wednesday Group

345
6
2nd Sunday of Advent
78
Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary

20:00 Bible Study Group

9

14:00-16:00 Wednesday Group

101112
13
3rd Sunday of Advent
141516

14:00-16:00 Wednesday Group

171819
20
4th Sunday of Advent
212223

14:00-16:00 Wednesday Group

2425
The Nativity of the Lord
26
27
The Holy Family of Jesus, Mary and Joseph
282930

14:00-16:00 Wednesday Group

31